Keskkonnamõjude hindamine
<Sisukord | KMH etapid> |
Mis on keskkonnamõjude hindamine? |
Keskkonnamõju hindamine (KMH) annab teavet selle
kohta, millised mõjud kaasnevad keskkonnale arendaja kavandatava
tegevusega. See viiakse läbi keskkonnaloa andmise menetluses, ning on mõeldud
aitama loa andjat otsustamisel, kas tegevust lubada või mitte. Lubade kohta loe
lähemalt siit.
KMH eesmärk on vältida või vähendada võimalikku kahju keskkonnale. Kogutud info ning analüüside põhjal tehakse otsus
tegevusloa andmise või sellest keeldumise kohta.
KMH algatamine otsustatakse pärast seda, kui arendaja on esitanud tegevusloa saamiseks taotluse (erandjuhtudel saab KMH läbi viia ka ehitusprojekti koostamise käigus). Mõjude hindamise menetluses on mitu osapoolt:
- Arendaja tellib KMH, katab sellega seotud kulud ning vastab avalikkuse poolt esitatud küsimustele
- Ekspert teeb uuringuid, kogub informatsiooni olemasoleva keskkonnaseisundi ja kavandatava tegevusega kaasneva keskkonnamõju kohta ning analüüsib saadud andmeid.
- Otsustaja korraldab KMH läbiviimise, tegeleb teavitamisega ning teeb pärast KMH menetlust otsuse tegevusloa andmise kohta. Otsustajaks on üldjuhul Keskkonnaamet (mõnel juhul võib selleks olla ka muu asutus, sõltuvalt loa liigist ja rajatavast objektist– teeprojektide puhul näiteks Maanteeamet).
- KMH järelevalvaja kontrollib, kas eksperdi töö vastab nõuetele ja määrab, milliseid nõudeid peaks arendaja tegevus elluviimisel keskkonnamõjude vähendamiseks täitma. KMH järelevalvajaks on üldjuhul Keskkonnaamet (mõnel juhul Keskkonnaministeerium).
Kuna üldiselt katab keskkonnamõju hindamisega seotud kulud arendaja, võib see kahtluse alla panna KMH objektiivsuse. KMH objektiivsus ja kvaliteet tagatakse järgmiste nõuete kaudu:
- Keskkonnamõju hindamise peab läbi viima litsentseeritud ekspert;
- KMH protsessi ja selle raames koostatava KMH programmi ja KMH aruande vastavust neile nõuetele peab kontrollima KMH järelevalvaja.
- Avalikkusel peab olema võimalus osaleda KMH menetluses: esitada küsimusi, ettepanekuid ja vastuväiteid. Arendaja peab neile ka vastama.
Kuidas KMH menetlus loamenetlusega seotud on, vt skeemilt.
NB! Skeemil saad erinevate etappide peal klikkides lisaselgitusi, mida konkreetses etapis otsustatakse ja mida sina saad selles etapis ette võtta.
NB! Pärast 1.07.2015. a algatatud KMH menetluse kohta leiad selgitused siit!
Kui Sul tekib keskkonnamõjude hindamise menetluses osalemisel täiendavaid küsimusi, võid nendega pöörduda Keskkonnaõiguse Keskuse poole: e-post: k6k@k6k.ee, tel: 742 4524