Idavirulastega ühiselt soovitakse esialgseid ettepanekuid paremaks muuta ja kuulda, kas ning kuidas oleks võimalik neid teoks teha. Mõttevahetusel saavad sõna ja tutvustavad ideid Lauri Jalonen Ida-Virumaa Ettevõtluskeskusest, Mihkel Annus Eesti Taastuvenergia Kojast, Silver Sillak Eesti Rohelisest Liikumisest, Nele Ivask Tartu Regiooni Energiaagentuurist ja teised. Infot ürituse ja registreerumise kohta leiab Eestimaa Looduse Fondi kodulehelt: www.elfond.ee ja sotsiaalmeediast. Registreerumise otselink: https://bit.ly/38LUXOT

“Näeme, et rohelised ideed saavad pakkuda idavirulastele käegakatsutavaid uusi võimalusi, nagu näiteks korterelamute majandamine renoveerimistaotluste lihtsustamiseks, ning seovad majanduse ja elukeskkonna lahendused tervikuks. Selle nädala neljapäeva õhtul loodamegi koos idavirulastega seni vaid ekspertide käe all vormitud ettepanekutele otsa vaadata ning ühiselt neid paremaks lihvida. Soovime osalejatelt nõu saada, millised juba olemasolevatest kohapealsetest tegevustest ideid toetavad, mis nende elluviimist takistab ning kas ja millistel tingimustel saavad kogukonnad ise olla taastuvenergiat ja energiatõhusust puudutavate ideede elluviijate seas,” nentis Eestimaa Looduse Fondi kliimaekspert Johanna Maarja Tiik.

Ida-Viru Ettevõtluskeskuse vanemkonsultandi Lauri Jaloneni sõnul on Ida-Virumaa üleminek põlevkivikeskselt majandusmudelilt uuele, mitmekesisemale majandusmudelile reaalsus ning see eeldab muutusi paljudes maakonna eluvaldkondades. Ta leiab, et üheks perspektiivseks valdkonnaks rohelisema ja kliimasõbralikuma tuleviku loomisel on roheenergeetika. “Rohetehnoloogiad võivad esmapilgul tunduda kauged, kuid juba praegu on olemas praktilised ja taskukohased lahendused, mis aitavad ettevõtjatel pakkuda keskkonnasõbralikke teenuseid ja tooteid ning vähendada kulusid nii ettevõtetel kui ka korteriühistutel ja individuaalmajapidamistel,“ täpsustab Jalonen. Ühtlasi kutsub ta idavirulasi neljapäevasele veebiseminarile kaasa mõtlema, kuidas roheliselt energiat toota, milline on roheline ja puhta keskkonnaga Ida-Virumaa tulevikus. Arutelu tulemusi kasutatakse õiglase ülemineku kava koostamisel.

Arutlusele tulevad ettepanekud on sündinud maakonna roheplaani energiatõhususe ja taastuvenergeetika osa koostamise käigus. Roheplaan on üks neljast teineteist täiendavast plaanist, mille loomist alustati sel sügisel Ida-Virumaa Omavalitsuste Liidu initsiatiivil. Roheplaani energiatõhususe ja taastuvenergeetika valdkonna koostamist veab Eestimaa Looduse Fond koos Eesti Rohelise Liikumise ning Keskkonnaõiguse Keskusega.

 

Lisainfo:
Johanna Maarja Tiik
Eestimaa Looduse Fondi kliimaekspert
Telefon 51935297
johanna@elfond.ee

Lauri Jalonen
Ida-Viru Ettevõtluskeskuse vanemkonsultant
Telefon 5067018
lauri.jalonen@ivek.ee