Kadi-Kaisa Kaljuveer tutvustas noortele võimalusi ja takistusi kohtusse pöördumisel seoses keskkonnaotsustega. Arutelu all oli ka üldisemalt Aarhusi konventsiooni sisu ja põhimõtted seoses õigusega keskkonnainfot küsida ja otsuste tegemisel kaasa rääkida. Põgusalt peatuti võimalustel, mis Eestis kohtusse pöördumiseks olemas on - nt vaide esitamine otsuse teinud asutusele ja pöördumine õiguskantsleri poole. Koolituse lõpetas ühisarutelu Tartumaal viimasel ajal enim kõneainet pakkunud puidurafineerimistehase menetluse kontekstis. Heitsime pilgu Tartu linna kohtusse esitatud kaebusele kohustada Vabariigi Valitsust lõpetama algatatud riigi eriplaneeringu menetlus või tuvastada selle korralduse õigusvastasus. Mõtlesime koos, mida täpselt vaidlustati ja kas Tartu linnal oli kaebeõigus ning kuidas kaebuse esitamine lõppes - kas kaebus rahuldati või mitte.
Lisainfo:- Koolituse slaidid (13.12.2019, Kadi-Kaisa Kaljuveer)
- Kaarel Relve ettekanne "Huvi ja tõend – takistused õigusemõistmisele keskkonnaasjades?" (19.11.2019, Eesti Akadeemilise Õigusteaduse Selts)
- Juhend juurdepääsust õiguse mõistmisele Eestis (2019), teiste riikide juhendid (inglise keeles)
- JÄRELKUULA veebiseminari "Juurdepääs keskkonnainfole - kuidas saada hakkama olukordades, kus riigiasutus keelab keskkonnainfole juurdepääsu eranditele tuginedes (inglise keeles, 05.12.2019)
- JÄRELKUULA veebiseminari keskkonda kahjustavate tegevuste vaidlustamisest (inglise keeles, toimus 17.10.2019)
- JÄRELKUULA veebiseminari keskkonnainfo avalikustamisest keeldumise vaidlustamisest (inglise keeles, toimus 26.09.2019)
- Århusi konventsioon
- Århusi konventsiooni ratifitseeriumise seadus
- EL direktiiv keskkonnateabele avaliku juurdepääsu kohta
- Keskkonnaotsuste infosüsteem Kotkas
- Juurdepääs õigusemõistmisele keskkonnaasjus