KMH aruande koostamine ja avalikustamine
|
Järgmine etapp> |
<Tagasi algusesse |
Mis on KMH aruanne? |
KMH aruanne on eksperdi koostatud dokument, mis kirjeldab kavandatava tegevuse ja selle reaalsete alternatiivsete lahenduste mõjusid keskkonnale. KMH aruande aluseks on heakskiidetud KMH programm. KMH aruandes peavad kavandatav tegevus, selle reaalsed alternatiivsed lahendused ning nende keskkonnamõju olema igakülgselt kirjeldatud ja analüüsitud. Täiendavalt tuleb KMH aruandes esitada keskkonnamõju vältimise ja leevendavate meetmete kirjeldus.
Vaata ka NÄIDET: tüüpiline KMH aruanne
Keskkonnamõjud võivad avalduda mitmel viisil: vee, pinnase või õhu saastamisena, jäätmetekkena, mürana, vibratsioonina, valgusena, soojusena, kiirgusena ja lõhnana. KMH aruandes tuleb analüüsida lahenduste otseseid ja kaudseid mõjusid näiteks inimese tervisele, heaolule ja varale, taimedele, loomadele, pinnasele, maastikule, maavarale, vee ja õhu kvaliteedile ning kaitstavatele loodusobjektidele (täpseid nõudeid KMH aruande sisule vt KeHJS § 20 lg 1 p 6). Mõjusid tuleb hinnata nii põhjalikult, et tulemused annaksid otsustajale tegevusloa andmise otsustamiseks piisavalt informatsiooni.
Kuidas avalikkus saab KMH aruande koostamises osaleda? |
KMH aruande valmimise järel korraldatakse KMH aruande avalik väljapanek, mis kestab minimaalselt 14 päeva. Selle jooksul saab KMH aruande ja selle materjalidega tutvuda ja KMH aruande kohta küsimusi, ettepanekuid ja vastuväited esitada.
Avaliku väljapaneku järel korraldab arendaja KMH aruande avaliku arutelu, mille käigus tutvustatakse ja põhjendatakse erinevate lahendustega kaasnevate keskkonnamõjude hindamise tulemusi ning avaliku väljapaneku käigus esitatud seisukohti. Arutelul saab ühtlasi küsida täiendavaid selgitusi ning esitada seisukohti.
Mida saan selles etapis ette võtta? |
Avalik väljapanek:
- Tutvu KMH aruandega ning esita selle kohta oma küsimused, ettepanekud ja vastuväited!
- Näpunäiteid, millistele aspektidele KMH aruandega tutvumisel tähelepanu pöörata, leiad siit.
- Esita seisukohad kirjalikult ning põhjenda. Küsimused, ettepanekud ja vastuväited KMH aruande kohta esita otsustajale, kuid saada kirja koopia ka eksperdile ja arendajale. Näpunäiteid seisukohtade koostamiseks leiad siit.
Avalik arutelu:
- Kui sa ei ole juba varem KMH aruande ja selle materjalidega tutvuud, siis tee seda hiljemalt enne avalikul arutelul osalemist - nii on arutelul lihtsam kaasa rääkida!
- Parem on oma esialgsed seisukohad esitada kirjalikult juba enne arutelu toimumist. Sellisel juhul võivad arendaja ja ekspert vastuse ja põhjendused teada saada juba enne arutelu toimumist ning vajadusel oma seisukohti täpsustada ja täiendad
- Osale arutelul aktiivselt – esita küsimusi, ettepanekuid ja vastuväiteid!
- Palu arutelu järel endale saata koosoleku protokoll – nii saad kontrollida, kas Sinu olulisemad seisukohad said õigesti ja täies ulatuses kirja pandud! Vajadusel juhi puudustele tähelepanu.
Mis minu seisukohtadest edasi saab? |
- Ekspert ning arendaja vastavad avaliku väljapaneku ning arutelu käigus esitatud küsimustele, ettepanekutele ja vastuväidele. Sealjuures peavad ekspert ja arendaja selgitama ettepanekute ja vastuväidetega arvestamist ning põhjendama arvestamata jätmist. Vastavalt sellele tehakse KMH aruandes ka täiendusi.
- Pärast avalikkuse seisukohtade ärakuulamist ning (võimalusel) nende arvesse võtmist valmib KMH aruande lõplik versioon, mille arendaja edastab KMH järelevalvajale. KMH järelevalvaja teeb 30 päeva jooksul pärast aruande saamist otsuse KSH aruande heakskiitmise kohta (vt järgmine etapp).
- Kui leiad pärast vastuste saamist, et Sinu ettepanekute ja vastuväidetega arvestamata jätmine ei ole piisavalt põhjendatud, KMH menetlus ei vasta nõuetele või aruannet tuleks muul põhjusel täiendada-parandada, võid oma seisukohad esitada ka KMH järelevalvajale ning paluda, et ta aruannet enne selle täiendamist heaks ei kiidaks. Kuna KMH järelevalvaja peab otsustama KMH aruande heakskiidu 30 päeva jooksul pärast aruande saamist, tuleks seisukohad esitada järelevalvajale niipea kui võimalik. KMH järelevalvaja peab heakskiitmise otsustamisel arvestama Sinu poolt esitatud seisukohtadega või põhjendama nendega arvestamata jätmist.
- Kui KMH järelevalvaja aruannet heaks ei kiida, tuleb eksperdil ja arendajal aruannet parandada ning uuesti avalikustada (toimub uus avalik väljapanek ja arutelu) ning seejärel uuesti järelvalvajale heakskiitmiseks esitada. Selle käigus saad taas aktiivselt osaleda ja oma seisukohti esitada.
Kust saan infot? |
Otsustaja avaldab teate KMH aruande valmimise ja avalikustamise kohta:
- Ametlike Teadaannete kaudu
- üleriigilises, kohalikus või maakondlikus lehes ning
- kavandatava tegevuspiirkonna üldkasutatavas kohas (raamatukogus, koolimajas, lasteaias, rahvamajas jne).
NB! Pärast 1.07.2015. a algatatud KMH menetluse kohta leiad selgitused siit!